Jak założyć sznurówki bez wiązania?

2022-01-26
Jak założyć sznurówki bez wiązania?

Wiecznie rozwiązujące się sznurówki doprowadzają cię do szewskiej pasji? Chciałbyś raz na zawsze skończyć z poplątanymi sznurowadłami? Okazuje się, że to możliwe – istnieją modele tych akcesoriów obuwniczych, których nie trzeba wiązać, a mimo tego zapewniają one doskonałą stabilizację butów na stopie. Wyjaśniamy, na czym polega fenomen tych sznurówek i w jaki sposób sznurować nimi trampki, trzewiki, buty sportowe czy trekkingowe.

Rodzaje sznurówek bez wiązania – z jakich modeli można wybierać?

Sznurowadła, który nie trzeba zawiązywać na kokardkę to nie tylko praktyczne akcesoria obuwnicze. To także przykuwający wzrok dodatek, który może nadać pazura zarówno samym butom, jak i całej stylizacji.

Takie sznurowadła występują w całej palecie barw – niektóre z nich mają wyraziste, odważne odcienie, a inne wyróżnia stonowana, spokojna kolorystyka. Są też takie sznurówki, które zostały ozdobione detalami w stylu glamour, czyli kryształkami Swarovskiego.

Tym, co różni poszczególne modele od siebie jest materiał, z jakiego powstają oraz sposób ich zapinania. Chcąc dobrać sznurowadła do swoich butów, można wybierać spośród:

  • sznurówek silikonowych – są to elastyczne paski ze specjalnymi zaczepem. Produkuje się je z termoplastycznego elastomeru, dzięki czemu nie ma szans, aby się zerwały i pękły. Sznurowadła te są sprzedawane w zestawach zawierających 14 pasków – ze względu na to, że wykonuje się je z silikonu dopasowują się one do każdego rodzaju obuwia
  • sznurówek samozaciskowych – powstają one z wysokiej jakości, wytrzymałej gumy, która mimo jej intensywnego rozciągania na bardzo długo zachowuje swoją wyjściową długość. Do sznurowadeł tych jest dołączony specjalny mechanizm, dzięki któremu można regulować to, w jaki sposób but będzie dopasowany do stopy.
  • sznurowadeł płaskich – na ich końcówkach znajdują się specjalne zapinki, które pozwalają dowolnie naprężyć gumę, tak by obuwie wygodnie leżało na stopach
  • sznurowadeł magnetycznych, w których stosuje się specjalne magnesy neodymowe.

Sznurówki bez wiązania – jak zapinać sznurowadła silikonowe?

Na założenie sznurówek silikonowych trzeba poświęcić odrobinę czasu, jednak zasznurowane przy ich pomocy buty już nigdy nie będą musiały być tradycyjnie zawiązywane.

Sznurowanie silikonowymi paskami polega na ich przekładaniu przez otwory znajdujące się w butach. To, jak należy sznurować przy pomocy tych sznurowadeł, zależy w dużej mierze od kształtu stopy. Można:

  • przekładać paski przez przeciwległe dziurki
  • sznurować buty, przekładając silikonową sznurówkę najpierw przez otwory znajdujące się po jednej stronie języka, a dopiero potem połączyć jej końcówki z paskiem przeplecionym przez dziurki na drugiej krawędzi – ten rodzaj sznurowania sprawdzi się w przypadku tych, których stopy są nieco szersze
  • przekładać paski tak, by krzyżowały się ze sobą – takie sznurowanie jest zalecane dla osób z wąskimi stopami

Jak sznurować sznurowadłami samozaciskowymi i płaskimi z zapinkami?

Takie sznurówki zakłada się bardzo podobnie jak tradycyjne sznurowadła. Różnica polega na tym, że zakładając buty, nie trzeba ich każdorazowo zawiązywać na kokardkę.

Sznurówki samozaciskowe

Przeplata się je przez wszystkie otwory w bucie, a następnie na ich końcach umieszcza się specjalne zapinki. Wtedy też należy przyciąć je na pożądaną długość i zabezpieczyć ich końce, przypalając je przy pomocy zapalniczki. Po wyregulowaniu naciągnięcia wystające końcówki przekłada się przez klips

Sznurówki płaskie

Sznuruje się nimi tak jak sznurowadłami samozaciskowymi – jednak można je założyć tak, aby zapinki znalazły się wewnątrz buta.

Sznurówki bez wiązania – jak działają sznurowadła magnetyczne?

Te wyjątkowe sznurowadła przekłada się przez dwa, specjalne klipsy wykonane z magnesu neodymowego. Jest on bardzo silny, dlatego nie ma możliwości, aby zasznurowane tak buty zsunęły się z nogi. Po połączeniu dwóch klipsów obuwie nie spadnie nawet podczas skakania czy biegania.

Nie trzeba ich wiązać, nie plączą się, a przy tym świetnie wyglądają – sznurowadła z silikonu, płaskie, samozaciskowe czy z magnesem to wygoda i oszczędność czasu. Wystarczy raz założyć takie sznurówki, aby buty zawsze wygodnie leżały na stopie.

pixelpixel