Sznurowadła elastyczne w praktyce – wszystko co musisz o nich wiedzieć

2021-12-20
Sznurowadła elastyczne w praktyce – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Sznurowadła zaczęły robić karierę dopiero w XX wieku – wcześniej buty przede wszystkim wsuwano na stopy lub zapinano je przy pomocy guzików. Od tego czasu te akcesoria obuwnicze przeszły dużą metamorfozę. Dziś coraz częściej sięga się po elastyczne sznurówki, czyli takie, które nie wymagają tego, aby je wiązać. Dowiedz się, czym wyróżniają się te innowacyjne sznurowadła!

Jak wyglądają sznurowadła elastyczne?

Takie akcesoria obuwnicze powstają po to, aby zakładanie i noszenie butów było jeszcze wygodniejsze. Elastyczne sznurówki przekłada się przez otwory znajdujące się w obuwiu tylko jeden raz i nie ma potrzeby ich wiązania. Zapewniają to pionierskie rozwiązania dotyczące przypinania i mocowana sznurowadeł w butach.

Występują one przed wszystkim w trzech wariantach – są to modele:

Z samozaciskami

Te elastyczne sznurówki przekłada się przez otwory znajdujące się w bucie tak samo jak w przypadku tradycyjnych sznurowadeł. Dzięki temu że są one wykonane z rozciągliwego materiału, można je dopasować zarówno do obuwia, jak i od kształtu swojej stopy.

Kiedy skończysz sznurowanie, przekładasz oba końce sznurówki przez specjalny zacisk, który zapewnia, że są one optymalnie naciągnięte. Następnie zakończenie sznurowadeł wystające poza zacisk zabezpieczasz, delikatnie przypalając je przy pomocy zapalniczki. Wtedy też umieszczasz na nich klips, dzięki któremu będziesz mógł regulować stopień naciągnięcia sznurowadeł.

z zapinkami

Takie akcesoria do butów pozwalają stworzyć wyjątkowo estetyczne sznurowanie. Zapinki znajdujące się na końcu sznurowadeł mogą pozostać niewidoczne, dlatego sznurowadła te oprócz tego, że stabilizują but na nodze, są jego ozdobą.

Po zasznurowaniu butów (w tradycyjny sposób i tak, aby końcówki sznurówek znajdowały się wewnątrz obuwia), na zakończeniach sznurowadeł umieszcza się zapinki. Jednak istnieje możliwość, aby zapięcia znalazły się na zewnątrz – w takim przypadku można przymocować do nich również klipsy służące do regulacji naciągnięcia.

w formie silikonowych pasków z zaczepami

Zestaw takich elastycznych sznurowadeł składa się z czternastu pasków – należy przełożyć je przez otwory w butach i zapiąć je. Można przekładać je na różne sposoby, dzięki czemu obuwie idealnie leży na każdej stopie.

Z jakiego materiału powstają elastyczne sznurówki?

Do produkcji tych sznurowadeł używa się rozciągliwych, elastycznych tworzyw. Są to m.in.:

  • guma, która mimo jej rozciągania zachowuje swoją wyjściowa długość i parametry
  • silikonu – jest to elastyczne tworzywo, które można naciągnąć tak, aby sznurówka zapewniała idealne dopasowanie buta do stopy. Sznurowadła wyjęte z otworów buta wracają do swojej pierwotnej formy.

Ponadto na tworzywa te może oddziaływać duża siła naciągu - dlatego nawet dynamiczne rozciąganie nie jest w stanie zaszkodzić elastycznym sznurówkom.

Sznurówki elastyczne – zalety

Takie akcesoria to coś więcej niż modny, nowoczesny dodatek do butów. Gwarantują one:

  • maksymalną wygodę – dzięki nim zapomnisz o uciążliwym wiązaniu butów, ale też o przydeptywanych i ciągle rozwiązujących się sznurowadłach
  • komfort podczas chodzenia – takich sznurówek nie musisz poprawiać i wiązać ich od nowa w ciągu dnia. Przez cały czas zapewniają one optymalne dopasowanie obuwia do stopy
  • możliwość zastosowania w kilku parach butów – wśród elastycznych sznurowadeł znajdziesz też takie modele, które możesz wyciągnąć z jednej pary butów i wykorzystać w innej.

Sznurówki do butów sportowych i nie tylko

Sznurowadła z elastycznych tworzyw występują w całej gamie barw. Sznurówki takie mogą być czarne, białe, ale też mieć przykuwający wzrok żółty, różowy czy zielony kolor. Ci, którzy lubią oryginalne dodatki do butów, mogą wybierać spór modeli różnokolorowych, wykończonych kryształkami Swarovskiego lub metaliczną końcówką.

Sznurówki elastyczne to wybór do butów sportowych oraz do obuwia noszonego na co dzień. Mogą być ciekawym uzupełnieniem codziennej, miejskiej stylizacji – stanowią nietuzinkowy akcent w przypadku młodzieżowych tenisówek i różnego rodzaju półbutów.

pixelpixel