Sznurówki samozaciskowe, jak działają?

2021-12-20
Sznurówki samozaciskowe, jak działają?

Aby but dobrze leżał na stopie, musisz go odpowiednio zasznurować i zawiązać. Jeśli nie chcesz tracić czasu na wiązanie sznurowadeł, możesz wybrać takie, które nie wymagają tego, aby zakończyć je kokardką. Są to modne i nowoczesne sznurówki samozaciskowe. Jak zamontować je na bucie? I dlaczego mają one przewagę nad tradycyjnymi sznurowadłami?

Samozacisk – co to takiego?

Sznurowadła samozaciskowe nie wymagają sznurowania, a mimo tego zapewniają, że obuwie jest idealnie dopasowane do stopy. Zasznurowane przy ich pomocy buty nie są ani zbyt luźne, ani nie uciskają podczas chodzenia, biegania czy uprawiania sportu.

Dzieje się tak, gdyż zamiast tradycyjnej kokardki na ich końcówkach jest umieszczony specjalny mechanizm – jest nim prosta blokada wyposażona w zaciski. Ta na pierwszy rzut oka niepozorna konstrukcja sprawia, że można regulować stopień naprężenia sznurowadeł. To właśnie dzięki temu, zakładając buty, można naciągnąć sznurówki tak, aby obuwie optymalnie przylegało do stopy.

Taki samozacisk daje możliwość wielokrotnej regulacji – oznacza to, że przy jego pomocy możesz zmieniać i korygować naprężenie sznurowadeł.

Z czego wykonuje się sznurowadła samozaciskowe?

Aby można było regulować naprężenie sznurowadeł, produkuje się je ze specjalnego, elastycznego tworzywa. Jest to guma, którą można rozciągnąć na dowolną długość. Jest ona przy tym na tyle wytrzymała, że mimo jej naciągania i naprężania nie niszczy się.

Elastyczne sznurowadła samozaciskowe są o wiele mniej narażone na uszkodzenie niż te, które zostały wykonane z tradycyjnych materiałów. Nie przecierają się i nie zrywają nawet wtedy, kiedy podczas sznurowania butów są naciągane z dużą siłą. Te gumowe sznurowadła pasują do każdych butów i zachowują swoją oryginalną długość – gdy zostaną wyjęte z buta, powracają do swojej wyjściowej formy.

Sznurowadła samozaciskowe – jak zamontować je w butach?

Sznurowanie butów przy pomocy sznurowadeł zaciskowych to nic trudnego. Do pewnego momentu przypomina ono zakładanie standardowych sznurówek – dopiero, gdy przełożysz elastyczne paski przez wszystkie oczka znajdujące się bucie, będziesz musiał przymocować do nich zacisk i klips.

By cieszyć się idealnie dopasowanym do stopy obuwiem:

  • przygotuj sznurowadło samozaciskowe i przeplataj nim oczka w butach w taki sam sposób, jakbyś wykorzystywał do tego klasyczną sznurówkę – przekładaj je przez przeciwległe otwory, tak aby dwa końce krzyżowały się ze sobą na zewnętrznej stronie języka
  • kiedy przełożysz sznurówkę przez ostatnie oczka, zbliż dwie końcówki do siebie – następnie umieść je w mechanizmie samozacisku
  • naciągnij sznurowadło tak, aby but dobrze leżał na stopie – nie uciskał jej i by nie był zbyt luźny
  • kawałki sznurówki wystające poza saomzacisk skróć, obcinając je nożyczkami – powinny one wystawać jedynie 2-3 cm poza zacisk. Następnie, aby je zabezpieczyć, delikatnie przypal zapalniczką oba końce sznurowadeł
  • w ostatnim etapie na końcówkach gumowych sznurowadeł zamontuj klips – dzięki niemu regulacja naciągnięcia gumy będzie jeszcze łatwiejsza.

System szybkiego sznurowania – zapomnij o problemach ze sznurówkami!

Taki system to sposób na to, aby zapewnić stopie komfort na co dzień, ale też podczas uprawiania sportu czy wycieczek w teren. Jednak to jego niejedyne zalety. Sznurówki bez wiązania wyposażone w samozacisk docenisz za:

  • praktyczność – wybierając je, nie będziesz musiał martwić się o wiązanie odpowiednio mocnej kokardki ani o to, że sznurowadła rozwiążą się w najmniej oczekiwanym momencie
  • wygodę – poprawianie wiązania butów i zaplątane sznurówki mogą irytować. Unikniesz tych problemów, jeśli zdecydujesz się na system szybkiego sznurowania
  • design – sznurowadła samozaciskowe prezentują się estetycznie, nowocześnie, a oprócz tego występują w całej gamie kolorów – i to zarówno w stonowanych, jak i w bardziej zdecydowanych, wyrazistych odcieniach
  • uniwersalność – system szybkiego sznurowania sprawdzi się w butach dla dorosłych i dla dzieci. Sznurówki z zaciskami można zastosować w obuwiu sportowym i takim noszonym na co dzień.

Samozacisk to prosta konstrukcja, która daje wielkie możliwości – dzięki niemu możesz naciągnąć sznurowadło tak, aby but był maksymalnie wygodny. Ponadto sznurowadła z takim mechanizmem są niezawodne i pasują do niemal każdego rodzaju obuwia.

pixelpixel